Aile Danışmanlığı

Genel geçer en bilindik tanımıyla aile, toplumun en küçük ve en önemli yapı taşıdır. Kurumsal bir kimliğe sahip olan aile, ne kadar huzurlu, ne kadar mutlu ve ne kadar sağlıklı ise, toplum da bir o kadar huzurlu, mutlu ve sağlıklıdır. Günümüzde ise toplumumuzda gözlemlediklerimizin bu doğrultuda olmadığı acı bir gerçektir. Aile danışmanlığı, bu gerçekle yüzleşip, ailelerin yaşadıkları problemlere çözümler sunan bir sistemdir.

Hayat yolculuğumuzda evlilik, yeniden bir doğuştur aslında. Evlilik bir seçimdir,  bir tercihtir. Bazen ailelerimizin seçtiği kişiyle yani görücü usülü ile olur, bazen de kendi seçimimizle olur. Her ne şekilde olursa olsun, evlilik yolculuğunda, zaman zaman sorunlarla karşılaşılabilir. İki kişi ile başlayan bu yolculuk çocukların da katılımıyla yepyeni bir döneme girer.  Her bir dönemde uyulması gereken yeni kurallar, bitiş ve başlangıçlar sizi beklemektedir. Bu dönemde yaşanılan uyum problemlerini çözmek, yeni kurallar koyabilmek, hayata mutlu, huzurlu devam edebilmek de bir seçimdir.

Eşler arasında oluşan iletişim sorunları, bir an önce çözülmezse, küçücük bir kar tanesinden kocaman bir kartopuna dönüşebilir. Anlaşılmak ve anlamak istediğiniz halde çoğu zaman duymamaya başlayabilirsiniz. Duymaz ve duyulmak istersiniz. Bu paradoksun sürekliliği bir yere kadar taşınabilir bir yüktür. İncinmeleriniz çoğaldıkça evliliğiniz artık sizin için savaş meydanına dönüşür. Savaşmak çok yorucu ve yıpratıcıdır. Artık bir seçim yapmanız ve hayatınızı anlamlı bir sürece doğru ilerletmeniz gereklidir. Mevcut durum sizin için değişmelidir. En doğru ve sağlıklı kararları almak ve uygulamak için aile danışmanlığına ihtiyacınız var demektir.

İnsan hayatta üç kere doğar. Bunlardan ilki içine doğacağı aileyi seçme şansı olmadan dünyaya gelmektir. İkincisi eş olarak seçtiği kişiyle yaptığı evlilik hayatına doğuştur. Bilinçli kişiler için geçerli olan ise, üçüncü doğum olan terapi ile gerçekleşen doğuştur. Bu bireysel olabileceği gibi evlilik terapisi de olabilir. Eğer evliyseniz ve çıkış yolu bulamadığınız durumlar yaşamaktaysanız merkezimizde evlilik terapisi ile, hem bireysel hayatınıza hem de evlilik hayatınıza yeniden doğuş yaşayabilirsiniz.

Aile danışmanlığında danışmaya bütün aile bireyleri katılırlar. Herkes kendi açısından durumunu ifade edebilmeyi ve diğerlerini dinlemeyi öğrenir. Aile üyeleri problemi karşılarına alıp, yan yana durarak  çözme becerisi kazanır. Bireyler yaşanılan problemlerin çözümünde sorumluluk alır ve kişisel farkındalık kazanırlar.


Aile danışmanlığı çalışma alanları

  • Eşler arası iletişim
  • Ebeveyn ve çocuklar arası iletişim
  • Eşler arası çatışma ve çözüm
  • Boşanma dönemini sağlıklı atlatabilmek
  • Mali konulardaki çatışma ve çözüm
  • Kadınca ve erkekçe dillerini öğrenmek

İlişki Terapisi

İnsan ilişkileri her zaman uzlaşı ister. Bu da bazen kişiler tarafından çok büyük engel olarak görülür. İşte bunun için pek çok insan ilerleyen yaşına rağmen bağlanma problemi yaşamaktadır. Oysa insan deneyim kazanarak en doğru kişiyi ve ilişkiyi seçmeyi başarabilir.

Duygusal ilişki içerisindeki çiftler, yaşadıkları ilişkilerde bazen çıkmaza girerler. Özgüven problemleri, partnerlerine güven problemleri, bazen de ilişkide hangi aşamada durmak ya da devam etmek istediklerine dair kararlar almakta zorlanırlar. Yakın ilişkiler zaman zaman yıpratıcı olabilmektedir. Bu çok yakın bir arkadaşınızla olabileceği gibi, flörtünüz,  nişanlınız, ya da birlikte yaşadığınız kişiyle de olabilir.

Flört etme sınırlarını koymakta zorluk çekiyor, evlenmek üzere olduğunuz nişanlınız ya da  onun ailesiyle sınır koyma problemleriyle karşılaşıyor ve ‘acaba doğru kişiyle mi evleniyorum’ kaygısı yaşıyor olabilirsiniz.

Merkezimizde bu alanlarda danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Call Now ButtonBİLGİ ve RANDEVU!